Vízeink Története
A Nagy Vízi Lexikon
A projekt rövid leírása
2018-ban elkezdjük összeállítani a Vízeink Történetét, közösségi munkával segítve a saját gyűjtést, saját szerkesztést. A projekt véleményünk szerint legalább 3-4 évet fog igénybe venni, addig is, ha bárki segítene, jelezze a Vízitúra Szövetség felé. Hacsak mi nem keressük meg előbb…
A Vízeink Története egy olyan lexikon jellegű (első változatában interneten, végső cél szerint könyv is formában megjelenő) komplex tudásbázis, amely a hazai vízterületekre bontva betekintést nyújt egy-egy víztest történetébe, vízrajzába, etnográfiájába, kiemelten foglalkozik a terület vízitúrázási lehetőségeivel, útvonalaival és az ezekkel kapcsolatban egy olyan információkat jelenít meg, melyek feltehetően nem veszítenek értékükből a jövőben sem. (pl. helyi szolgáltatókkal, szolgáltatásokkal nem foglalkozik)
A gyűjtés és elkészítés fázisai lépésekben és a közösségi elem – (vizipédia)
az on-line „ vízipédia”
A lexikon első lépésben internetes, wikipedia jellegű formában jelenne meg, amit a vízi társadalmak közössége szerkesztene, az adminisztrátorok irányításával. A közösségi szerkesztők a tartalom 30-40%-át adnák, a többit az adminisztrátorok saját helyszíni gyűjtéssel, fotókkal és egyéb információkkal egészítenek ki.
második lépés
Az interneten, hozzávetőleg egy-másfél év alatt készülne el a teljes tartalom, amit utána rendszerezni, egységes szerkezetbe kell foglalni és ki kell alakítani a nyomtatott lexikonba mindenképpen bekerülő alaptartalmat. Ezzel párhuzamosan a közösség a nyomtatott formában megjelenő lexikonba beszavazhatna olyan kiegészítő tartalmakat, melyek megadnák a lexikon egyedülálló jellegét
Ezzel a két lépéssel elkészülne a hiánypótló mű, a Vízeink Története. Ennek a várható elkészülési ideje legkorábban 2020 év vége.
Tartalomjegyzék tervezet
I. Bevezető
II. A lexikonról
III. Magyarország általános természetrajza, vízrajza
IV. Magyarország általános vízi néprajza és történelme
V: Jogszabályi környezet
VI. Fogalmak, értelmezések
VII. Országrész (pl. Nyugat-Magyarország)
VII.1 – Víztest folyamkilométerrel együtt (pl. Duna fő ága és szigetei 1719-es fkm-ig)
– Víztest jellemzése folyamkilométerenkénti bontásban
– Vízitúra útvonalak, ezek leírása
– Vízparti települések felsorolása és rövid leírása
– A területhez köthető néprajz
– Híres emberek (A vízi társadalom híres helyi képviselői)
– Vízhez köthető fontosabb történelmi események, történetek, érdekességek
– Galéria
… és így tovább, a területen megtalálható mellékfolyókkal esetleg nagyobb természetes tavakkal
K.H.